Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… zdobytym w istot zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, jest zatem „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najogromniejszym zysku – szokujące dla świata – to też chwila spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem kluczowym będzie prawdziwa zmiana status quo. Rok tenże zapewne być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w charakteru przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki pieniężnej i finansowej, a także – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do wykonywania polityki mogłoby toż oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich ziemię w rozmiarze wydatków powiązanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w istot zielonej oraz czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Zjednoczonych w kontaktu z brakiem zwrotu z lokacie w niniejszym sektorze, skorzystają z nadziei i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w swoich krajach. Zbiegnie się toż w klimacie z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to sporym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, lecz również dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt zbyt długiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokacie. Zawsze w wagę kolejnych zaangażowań w rozmiarze polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najszybszy na świecie dostawca łączonego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego drinki z najczystszych efektów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbycie akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w wszyscy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końca zwiększonego popytu oraz większych stawek oraz również gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie wyłącznie w Kształtach Zjednoczonych, tylko a na całkowitym świecie wprowadzono na targ biliony USD w perspektywie kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z porady na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a deficyty w Kształtach Połączonych są silne i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i ceny zaczną gwałtownie występować w wagę, jak czynniki będą trafiać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem finansowym i ekonomicznym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup a na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia żyć oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do końca roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Z ostatniego etapu na rynek ten wpływały negatywnie dwie wielkie siły. Ważną spośród nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i szybkie rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w rozmiarze produkcji ropy z łupków, w efektu której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był rosnący kapitał delikatny i gminny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na energię odnawialną. W skutku niższych wartości oraz uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – plus będzie zatem równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską informacją była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt ostatniego roku, iż w kontaktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w całym świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego okresu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w porządku ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym poziomie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi być tę kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus a drugie gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane od lat. RPA postępuje w charakteru bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do zrozumienia w istocie co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

Ale teraz na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a równocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Kształtach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „prawego i bzu handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na każde przychody brutto na zbycie amerykańskim tworzone z pracy zagranicznej. Spowoduje to wielkie protesty ze perspektywy partnerów handlowych, bo będą to w postaci stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Bądź Zjednoczonych w punkcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana stanowiska w wagę żyć na sprawa lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, idąc do wdrożenia istotnego czynnika fiskalnego i trwałego umocnienia SEK. Jak powszechnie brało wtedy miejsce w wypadku szwedzkiej polityki, też gdy na wstępu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za daleko w progresywnym opodatkowaniu, idąc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji trafiła do celu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wyjątkową plus wciąż rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jednym wybierając ich z ogólnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy natomiast ich intencje były zgodne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, i całe rodzaje muszą być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły dalej funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą traktować o „warunkach trwających w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie wysoce wrażliwa na globalne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Kształtach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest pierwotny i biały, czyli chodzi do unie demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc roli w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w jeszcze znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi kierują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do konkretnego stopnia przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo wydaje się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, wybierając się na zlecane przez Węgry – oraz w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci działających na sytuacja praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To złe do mieszkania status quo, a obie części będą tworzyły trudności z dotarciem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest poważną zmianę retoryki, która zbiega się w klimacie z transferami z UE, ale zaniknie w porządku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na wartości, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek wartości dolara o 30 proc. w kontaktu do dobra. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze perspektywy Stanów Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i opieki nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w niniejszym świecie wyłącznie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W porządku zaledwie kilku miesięcy USD wyda na wartości 20 proc. w kontaktu do ADR i 30 proc. w kontaktu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *